Start | Nasze filmy i spoty | Podkarpackie. Polska. Monety z Prusem

Podkarpackie. Polska. Monety z Prusem

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
image Fot. archiwum

W czwartek 20 września 2012 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu serię monet upamiętniających jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Bolesława Prusa. Bank centralny upamiętni w ten sposób Rok Bolesława Prusa oraz setną rocznicę śmierci pisarza.

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki, to najwybitniejszy z polskich realistów drugiej połowy XIX wieku. Jego twórczość prozatorska należy do największych osiągnięć literatury polskiej. Już w 1975 roku NBP wydał pierwszą monetę obiegową o nominale 10 zł z wizerunkiem pisarza. Z okazji Roku Bolesława Prusa przypadającego w setną rocznicę jego śmierci Narodowy Bank Polski wyemituje trzy monety poświęcone pamięci pisarza – złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold.

Monety zaprojektowała Roussanka Nowakowska, a tradycyjny awers z orłem  – Ewa Tyc-Karpińska. Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej jest popiersie Bolesława Prusa, zaś awers przedstawia sylwetkę pisarza idącego ulicą. Na rewersie monety srebrnej, obok popiersia Bolesława Prusa, znajduje się postać damy z parasolką na tle zarysu warszawskiej Starówki. Kompozycję awersu monety tworzy postać Bolesława Prusa stojącego obok ulicznej latarni na tle warszawskiej Starówki. Dwuzłotówkę zdobi popiersie Bolesława Prusa z kapeluszem na głowie.

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek 20 września 2012 r. Tego dnia w oddziałach okręgowych NBP rozpocznie się zamiana monet dwuzłotowych oraz odbiór monet kruszcowych wylicytowanych na aukcji w serwisie Kolekcjoner. Od 24 września monety złote i srebrne będą również dostępne w sklepie internetowym i w kasach oddziałów okręgowych NBP.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.