Start | Nasze filmy i spoty | Korczowa k. Jarosławia. Wpadł z zabytkami na granicy

Korczowa k. Jarosławia. Wpadł z zabytkami na granicy

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
image Fot. archiwum

Ponad 1300 monet z XIX/XX w, kolekcje srebrnych łyżeczek, niemal 8 tysięcy pocztowych znaczków pochodzących z okresu I i II wojny światowej , karty pocztowe z początku XX w i inne cenne przedmioty wykryli funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli autokaru wyjeżdzającego z Polski.

Podczas kontroli wyjeżdzającego z Polski autokaru na niemieckich numerach rejestracyjnych, funkcjonariusze Służby Celnej we współpracy ze Strażą Graniczną wykryli w bagażu kierowcy cenne przedmioty. W sumie funkcjonariusze wykryli 1314 sztuk monet z XIX/XX wieku (najstarsza z 1818 roku), 25 łyżeczek z herbami miast, inicjałami MW wykonanych najprawdopodobniej ze srebra, 7 klaserów zawierających łącznie 7678 szt. znaczków pocztowych pochodzących m.in. z okresu I i II wojny światowej, nóż do kopert, szczypce do cukru, srebrny pojemnik oraz 193 sztuki kart pocztowych z początku XX wieku.

Kierowca autokaru – obywatel Niemiec przyznał się do nielegalnego przewozu towaru. Wyjaśnił, że nie jest właścicielem zatrzymanych przedmiotów - kosztowności  miał jedynie przewieźć z Freiburga do Kijowa. W związku z tym, że mężczyzna nie przedstawił stosownych dokumentów jakie wymagane są na przewóz przez granicę tego typu przedmiotów, zostały one zatrzymane do dalszego prowadzonego przez Służbę Celną postępowania. Opinia biegłego sądowego określi, czy zatrzymane przedmioty spełniają kryteria wieku i wartości, pozwalające uznać je za zabytek.

Służba Celna przypomina, że obowiązkiem każdego kto wywozi zabytkowy przedmiot lub dobro kultury, którego wiek i wartość przekracza określone w przepisach wspólnotowych lub krajowych progi, jest posiadanie pozwolenia. W Polsce taki dokument wydawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.