Start | Nasze filmy i spoty | Podkarpackie. Jak gminy stosują i stanowią prawo

Podkarpackie. Jak gminy stosują i stanowią prawo

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Kwestie związane z legalnością działania organów gminy to główny temat trzydniowej konferencji naukowej organizowanej przez WSPiA. Dyskusja z udziałem naukowców oraz przedstawicieli gmin z byłego województwa przemyskiego odbędzie się w dniach od 8 do 10 grudnia 2013 w Sieniawie. Konferencja jest częścią realizowanego przez uczelnię unijnego projektu „Legalność, sprawność, dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia”.

 

 

Podczas konferencji podsumowane zostaną wyniki badań naukowych w jednostkach samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym. Są to pierwsze takie badania w Polsce. Przeprowadzone zostały przez pracowników naukowo-dydaktycznych WSPiA w ramach projektu „Legalność, sprawność, dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia”. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną kwestie związanym z legalnością w działaniu organów gminy zarówno w procesie stanowienia, jak i stosowania prawa.

 

 

W ocenie organizatorów problem legalności wymaga nie tylko studiów teoretycznych, lecz również badań i pogłębionej analizy wyników. – Biorąc pod uwagę aspekt stosowania, jak i kreowania prawa, wydzieliliśmy segmenty aktywności gmin, poddane badaniom. W konsekwencji w programie konferencji znalazły się trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczy gminy w obszarze zabezpieczenia praw socjalnych jednostki. W tej części będziemy dyskutować m.in. o legalność działania i decyzji w sprawach dotyczących pomocy społecznej. Drugi blok to potencjał przestrzeni w działaniu gminy. Ten panel poświęcony zostanie m.in. działalność gminy w zakresie kształtowania przestrzeni. Ostatnia część konferencji to ocena gminy jako lokalnej „fabryki” prawa. W tej części przedstawione zostaną problemy legalności w działaniach gmin m.in. w zakresie spraw budżetowych – tłumaczy prof. Krzysztof Eckhardt z WSPiA, Koordynator projektu.

 

 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele 12 gmin z byłego województwa przemyskiego na terenie, których prowadzone były badania. W dyskusji uczestniczyć będą również naukowcy, wybitni specjaliści z zakresu samorządu terytorialnego oraz prawa. W konferencji udział weźmie m.in. Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA oraz wykładowcy uczelni Prof. Zygmunt Niewiadomski, Prof. Zbigniew Czarnik, Prof. Robert Sawuła. Referaty wygłoszą także dr Małgorzata Gajda-Durlik, dr Maciej Kobak i dr Łukasz Buczkowski.

 

 

Dobra administracja

 

Projekt badawczo-szkoleniowy „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” realizowany jest od stycznia 2012 roku. Potrwa do końca 2014 roku. Dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Partnerami 12 gmin z województwa podkarpackiego. Siedem gmin z powiatu jarosławskiego, trzy z powiatu przemyskiego oraz dwie z powiatu przeworskiego.

 

 

W ramach projektu prowadzone są badania z zakresu legalności, sprawności i skuteczności działania organów samorządowych. Projekt ma również na celu wypracowanie dobrych praktyk administracyjnych w gminach z regionu. W ramach projektu zorganizowanych zostanie m.in. 240 specjalistycznych spotkań, a każdy z urzędników weźmie udział w 12 indywidualnie dostosowanych szkoleniach. Dodatkowo projekt zakłada uruchomienie dwóch edycji studiów podyplomowych dla wytypowanych pracowników z poszczególnych urzędów gmin oraz wdrożenie specjalnego systemu monitorowania jakości i ewaluacji w badanych gminach.

 

 

Głównym celem projektu realizowanego przez WSPiA jest podniesienie jakości stosowania i stanowienia prawa w gminach oraz poprawa zarządzania jednostkami samorządowymi. Duży nacisk zostanie także położony na kreowanie odpowiednich postaw etycznych pracowników gmin. Projekt ma również podnieść poziom zaufania społecznego w badanych jednostkach.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.