Start | Wiadomości | Rzeszów. Wczoraj folklor Świata, dziś Koncert Galowy

Rzeszów. Wczoraj folklor Świata, dziś Koncert Galowy

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
image Fot. archiwum

Spotkanie z władzami Stowarzyszenia Wspólnota Polska, spotkanie choreografów "po latach" i wieczorny koncert z "Polonezem" zatańczonym na 9 scenach uświetniły poniedziałek. dzisiaj Koncert Galowy XVI Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

W poniedziałek przed południem w sali wykładowej budynku Politechniki Rzeszowskiej odbyło się spotkanie Polskich Choreografów Pracujących z Zespołami Polonijnymi na Trzech Pierwszych Festiwalach w Rzeszowie. Spotkanie było okazją do spotkania po latach "starej kadry" festiwalowej, przypomnienia sobie czasów, gdy kontakt przed Festiwalami z zespołami zainteresowanymi udziałem w tych imprezach, odbywał się bez telefonów komórkowych, internetu, a rozmowy międzynarodowe należało zamawiać za pośrednictwem telefonistek. Międzynarodowe przesyłki pocztowe też miały znacznie dłuższy termin dotarcia do adresata, niż obecnie.

 

 

Po południu w rzeszowskim Klubie "Bohema" kierownictwo Stowarzyszenia Wspólnota Polska spotkało się z kierownikami zespołów uczestniczących w XVI ŚFPZF. Wręczono wzajemnie pamiątkowe upominki, a następnie w luxnej atmosferze dyskutowano o ruchach polonijnych poza granicami Polski.

Wieczorem odbył się koncert "Folklor Narodów Świata" w Hali "Podpromie". Początek o godz. 19. Wnętrze Hali Podpromie zamieniło się nagle w 9 scen, na których członkowie 9 zespołów zatańczyli "Poloneza". Każda grupa zaczęła od innego układu, więc zgromadzeni widzowie na każdej ze scen obserwowali inna figurę. Członkowie pozostałych zespołów siedzieli na podłodze, tworząc naturalny podział posadzki hali na sceny do tańca.

Gdy tylko umilkły dźwięki "Poloneza" główna scena zapełniła się tancerzami przedstawiającymi tańce związane z ich krajami zamieszkania. Jeszcze jedni nie zeszli ze sceny, a już wchodzili  kolejni. Indianie, kowboje, irlandzcy tancerze, syberyjscy tancerze... w sumie 37 zespołów.

Na zakończenie znowu zabrzmiały dźwięki "Poloneza" a hala zamieniła się w 9 scen. I zabrzmiały dźwięki piosenki "Kraj rodzinny Matki Mej...". Publiczność nagradzała artystów brawami i żegnała na stojąco.

Kolejny koncert we wtorek. Początek o godz. 19.  

 

Tutaj: Galeria zdjęć 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.