Start | Wiadomości | Lubaczów. Krosno. Stare działko i niewybuchy

Lubaczów. Krosno. Stare działko i niewybuchy

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
image Fot. archiwum

Do policyjnego depozytu trafiło działko przeciwpancerne, które zostało wykopane w lesie w gminie Horyniec-Zdrój. Niecodzienne znalezisko odkryli przypadkowo pracownicy nadleśnictwa Lubaczów, podczas prac leśnych. Z kolei w lasach gminy Lubaczów, z ziemi wydobyto pięć pocisków artyleryjskich. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i województwa podkarpackiego zabezpieczyli pociski artyleryjskie i granaty moździerzowe pochodzące z okresu II wojny światowej. Były one ukryte w lesie w okolicach Krosna.

W poniedziałek po południu lubaczowska komenda Policji została powiadomiona o nietypowym znalezisku podczas prac leśnych prowadzonych na terenie gminy Horyniec-Zdrój. Pracownicy Nadleśnictwa Lubaczów, którzy przygotowywali teren pod sadzenie lasu, natrafili na duży metalowy przedmiot. Po całkowitym odkopaniu go, okazało się, że znaleźli kompletne działko przeciwpancerne pochodzące najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Niecodzienne znalezisko zostało przetransportowane do Lubaczowa i zabezpieczone w policyjnym depozycie. Okazało się, że pomimo dziesiątek lat pod ziemią działko zachowało się w bardzo dobrym stanie.


Tego samego dnia lubaczowska Policja dowiedziała się o kolejnym wykopalisku w lesie. Tym razem trafiono na bardzo niebezpieczny arsenał. Pięć uzbrojonych, ponad półmetrowych pocisków artyleryjskich znaleziono pod ściółką leśną w leśnictwie Załuże. Niebezpieczne miejsce policjanci zabezpieczali do czasu przyjazdu saperów.

Natomiast funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji ustalili, że w podkrośnieńskich lasach znajdują się pociski z okresu II wojny światowej, które w dalszym ciągu stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.  Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli 294 granaty moździerzowe i pociski artyleryjskie o całkowitej wadze 1143 kg. Cała zgromadzona amunicja została przekazana saperom, a następnie przewieziona na poligon i zneutralizowana.
 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.