Start | Wiadomości | Region - zobacz więcej | Bruksela. Podkarpackie. Problem embarga w PE

Bruksela. Podkarpackie. Problem embarga w PE

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Z inicjatywy T. Poręby PE zajmie się problemami przewoźników dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga

 

Komisja Transportu i Turystyki PE na wniosek jej wiceprzewodniczącego Tomasza Poręby wystąpi o włączenie do porządku obrad zbliżającej się sesji plenarnej debaty o sytuacji przewoźników w transporcie drogowym w kontekście wprowadzanych przez Rosję ograniczeń w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych.

 

Tomasz Poręba podkreśla, że obowiązujące od 7 sierpnia 2014 roku rosyjskie embargo na produkty rolno-spożywcze z państw członkowskich UE dotkliwie odczuli nie tylko rolnicy i producenci, ale także firmy transportowe.

 

"Problem embarga dotyczy ok. 1000 firm transportowych, czyli ok. 1/3 wszystkich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność za naszymi wschodnimi granicami. Jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana, to w 2015 roku polscy przewoźnicy nie wykonają ok. 10 tys. przewozów do i z Rosji. Będzie się to wiązało z poważnymi stratami finansowymi i koniecznością poszukiwania innych rynków, na których mogliby operować" - tłumaczy europoseł PiS.

 

Od 1 stycznia Rosja obniżyła także liczbę zezwoleń bazowych EKMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu) umożliwiających wykonywanie nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu roku między państwami członkowskimi ITF.

 

Tomasz Poręba wezwał Komisję Transportu i Turystyki, by problemem zajął się Parlament Europejski. W rezultacie Komisja złoży wniosek do Konferencji Przewodniczących o przeprowadzenie podczas sesji plenarnej debaty z udziałem Komisji Europejskiej ws. sytuacji przewoźników w transporcie drogowym w związku z rosyjskim embargiem.

 

"Parlament Europejski powinien jak najszybciej zająć się tą sprawą, gdyż każdy kolejny tydzień powiększa straty naszych przewoźników. Mam nadzieję, że debata zostanie przeprowadzona podczas najbliższej, lutowej sesji PE w Strasburgu" - mówi Tomasz Poręba.

 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.