Start | Wiadomości | Rzeszów i okolice - zobacz więcej | Rzeszów. Wysoka zdawalnośc absolwentów

Rzeszów. Wysoka zdawalnośc absolwentów

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zajęła pierwsze miejsce w corocznym zestawieniu uczelni, których absolwenci zdali egzamin na wybraną aplikację. Jest to znaczący awans – w ubiegłym roku uczelnia uplasowała się na wysokiej czwartej pozycji. WSPiA znalazła się na najwyższym miejscu wśród uczelni, z których do egzaminów przystąpiło poniżej 300 zdających. Zestawienie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

W lutym 2015 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło kolejną analizę dotycząca zdawalności egzaminów na aplikację: adwokacką, radcowską i notarialną. Sklasyfikowane zostały wszystkie uczelnie w Polsce, których absolwenci przystąpili do wybranego egzaminu aplikacyjnego.

 

WSPiA okazała się najlepsza wśród uczelni, z których do egzaminu przystąpiło poniżej 300 zdających. – To doskonała wiadomość – cieszy się prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. – W ubiegłym roku nasza uczelnia uplasowała się na bardzo wysokiej czwartej pozycji. Tegoroczny awans na pierwsze miejsce jest więc dużym sukcesem naszych absolwentów, którzy bardzo dobrze poradzili sobie z egzaminami na wybraną aplikację. Ciesz nas to m.in. dlatego że wyprzedziliśmy kilka uniwersytetów i większość uczelni niepublicznych m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Opolski, Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Akademię im. Leona Koźmińskiego z Warszawy – tłumaczy prof. Czesław Kłak.

 

– Tegoroczny wynik pokazuje, że studia prawnicze w Wyższej Szkole Prawa i Administracji doskonale przygotowują studentów do egzaminów aplikacyjnych i do przyszłej pracy zawodowej. Dzieje się tak m.in. dzięki prowadzonemu przez Uczelnię Systemowi Kształcenia Praktycznego. Jest on cały czas rozwijany i dostosowywany do potrzeb studentów i wymogów rynku pracy. Na system ten składają się nie tylko praktyki w wybranych instytucjach, np. sądach czy prokuraturach, ale także nowość w skali całego kraju – pracownie praktyczne prowadzone przez praktyków (sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników). Przygotowują one studenta do rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu stosowania prawa – tłumaczy prof. Czesław Kłak.

 

Dodaje, że jeśli chodzi o przygotowanie naszych studentów do egzaminu na aplikację, to bardzo pomocna jest tak zwana „Ścieżka aplikacyjna”, realizowana w ramach nowatorskiego programu Bonu Edukacji Dodatkowej. – Podczas takich bezpłatnych specjalnych zajęć studenci pod okiem kadry naukowej WSPiA, przygotowują się do złożenia wybranego egzaminu aplikacyjnego. Podczas tych zajęć rozwiązywane są kazusy, jak również systematyzowana jest wiedza zdobyta w czasie studiów pod kątem wymogów egzaminacyjnych. Studenci przygotowują się pod okiem kadry naukowej WSPiA, którą stanowią wybitni specjaliści wykładający m.in. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz na poszczególnych aplikacjach – wylicza Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA.

 

Bardzo ważne jest też to, że program studiów na kierunku prawo został tak skonstruowany, aby studenci mogli zdobyć w trakcie studiów wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego ubiegania się o przyjęcie na aplikacje. – Z przedmiotów tzw. aplikacyjnych, w szczególności z prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, handlowego, pracy, postępowania karnego i postępowania cywilnego przewidzieliśmy zwiększoną ilość zajęć. Ponadto zwiększyliśmy ilość treści praktycznych, realizowanych nie tylko w ramach klasycznych ćwiczeń. Wprowadziliśmy rozwiązanie nieznane innym uczelniom, tzw. system triad (wykład – ćwiczenia – warsztaty). Dzięki temu zajęcia teoretyczne (wykład) uzupełniane są ćwiczeniami oraz możliwością rozwiązywania zagadnień praktycznych (np. sporządzenie pism procesowych, kwalifikowanie stanów faktycznych). Dzięki temu studenci zyskują umiejętność stosowania prawa, a nie tylko wiedzę teoretyczną – wylicza prof. Czesław Kłak.

 

– Studenci aktywnie działają także w Klinice Prawa WSPiA, nabierając doświadczenia, mierząc się niejednokrotnie z bardzo trudnymi zagadnieniami z zakresu prawa karnego, cywilnego czy prawa pracy. Uzupełnieniem wskazanych inicjatyw są liczne zajęcia dodatkowe np. symulowane rozprawy sądowe. Dzięki takim zintegrowanym działaniom dziś możemy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami naszych absolwentów na egzaminach aplikacyjnych – mówi prof. Czesław Kłak.

 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.