Start | Wiadomości | Region - zobacz więcej | Podkarpackie. Pieniądze na zabytki

Podkarpackie. Pieniądze na zabytki

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Prawie 10 mln zł wojewoda podkarpacki przeznaczy w 2015 r. na ratowanie zabytków. Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 marca.

 

„Na remonty i konserwację zabytków zaplanowano w tegorocznym budżecie ponad 9,5 mln zł, natomiast 374 tys. zł zarezerwowano na ewidencję zabytków ruchomych i nieruchomych, ekspertyzy i opinie konserwatorskie” – powiedziała wojewoda. Do końca lutego br. Podkarpacki Konserwator Zabytków przyjmował wnioski o dotacje, które mogli składać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Obecnie wnisoki są analizowane i oceniane pod względem formalnym.

 

W ubiegłym roku na ratowanie podkarpackich zabytków wojewoda przeznaczyła podobną kwotę jak w bieżącym roku, prawie 10 mln zł. Dzięki dotacjom z budżetu wojewody w 2014 roku zawarto 255 umów na realizację prac remontowo-konserwatorskich zabytków nieruchomych i ruchomych. Prace prowadzone były przy 334 obiektach architektury i wyposażenia, a wydana kwota w ramach dotacji to  ponad 6,8 mln zł. „Najliczniejszą grupę remontowanych zabytków, podobnie jak w latach ubiegłych, stanowią obiekty sakralne: kościoły, cerkwie, klasztory oraz kapliczki i ogrodzenia zespołów kościelnych. Na drugim miejscu, pod względem liczebności, plasują się budynki mieszkalne, dwory, zamki, pałace, oficyny i oranżerie” – powiedziała Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Na prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych w 2014 roku wydatkowano kwotę 2,6 mln zł. Prace objęły swym zasięgiem 242 obiekty. Większość to elementy wystroju i wyposażenia budynków sakralnych – kościołów i cerkwi. Wykonano prace konserwatorskie przy 32 ołtarzach, 29 zespołach malowideł ściennych, 4 ikonostasach, 2 ambonach, 5 organach (instrumentach i prospektach), 43 obrazach i ikonach, 8 rzeźbach, 51 nagrobkach, 12 feretronach, 10 witrażach, 2 kapliczkach, 1 polichromowanej skrzyni – komodzie, oraz wielu innych, drobnych obiektach, stanowiących elementy wyposażenia obiektów architektury, m.in. epitafiach, balustradach, detalach sztukatorskich i ceglanych wątkach elewacji, a również trumien oraz elementach ich wyposażenia z krypt grobowych z podziemi Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.

Ponadto za ponad 300 tys. zł pzreprowadzono opracowania podstawowej ewidencji obiektów zabytkowych w postaci kart oraz badań konserwatorskich. Wykonano 107 kart ewidencyjnych obiektów architektury i budownictwa oraz 846 kart obiektów ruchomych.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.