Start | Wiadomości | Region - zobacz więcej | Podkarpackie. Radni niezbyt chętni do dyżurów

Podkarpackie. Radni niezbyt chętni do dyżurów

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. W województwie podkarpackim sprawdzono samorządy Krosna, Sanoka i gminy Radomno.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, jeden z partnerów akcji Masz Głos, Masz Wybór organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, sprawdziło czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Wyniki monitoringu nie napawają optymizmem. Tylko w 56% zbadanych gmin (zbadano 48 gmin, po 3 z każdego województwa) mieszkańcy mogą znaleźć informację o dyżurach radnych na stronach internetowych.

Oto wyniki dla województwa podkarpackiego:

Krosno dyżuruje 14 radnych

Sanok dyżuruje 18 radnych

gmina Radymno brak dyżurów radnych

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, jednym z podstawowych obowiązków radnych jest reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. (Art. 23 Ustawa o samorządzie terytorialnym). Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi. Jak wynika doświadczeń lokalnych aktywistów, dobry kontakt z radnymi pozwala rozwiązać wiele palących problemów.

Prezydent miasta sprzedawał mieszkania wraz z lokatorami. Nasze stowarzyszenie przygotowało na ten temat informację do wszystkich radnych i te działania zostały zatrzymane. – mówi Tadeusz Dybała ze Stowarzyszenia Obrońców Praw Lokatorów w Rybniku – Radni tworzą prawo w gminie. Jeśli ktoś i chce wpływać na to, co się wokół niego dzieje, to oczywiste jest, że powinien z nimi współpracować – dodaje.

Idea przedstawicielstwa nie polega na tym, że przedstawiciel realizuje własną wolę, ignorując reprezentowanych. Brak komunikacji i współdziałania z radnymi tworzy iluzję reprezentacji, niszcząc fundamenty demokracji. – mówi Dawid Ślusarczyk z Inicjatywy Catalyst z Katowic – Co nam się udało zmienić dzięki kontaktom z radnymi?Rozwiązać problem braku informacji dot. wycinek drzew, naprawić oświetlenie uliczne i drogowe, zgłosić uszkodzenie hydrantów w dzielnicy Dąb, stworzyć na Stadionie Miejskim miejsca, z których osoby z niepełnosprawnościami mogą wygodnie oglądać mecze piłkarskie i wiele innych. – wylicza.

Dobre kontakty z mieszkańcami to także duża pomoc dla radnych.

Kontakt z mieszkańcami jest sprawą fundamentalną. Tylko 10% moich inicjatyw, interpelacji, stanowisk na komisjach i sesjach jest podyktowane moimi własnymi przekonaniami o potrzebach miasta i jego mieszkańców. Reszta to przekazywanie zdania mieszkańców. Ich zdanie jest dla mnie legitymizacją do działania. – opowiada Joanna Podgórska-Rykała, radna Będzina

Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość życia mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Jeśli więc chcemy, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na nasze realne problemy, powinniśmy z nimi nawiązać współpracę - umówić się na rozmowę czy zorganizować otwarte spotkanie, na które zaproszeni zostaną także inni mieszkańcy. Do akcji Masz Głos, Masz Wybór zapraszamy osoby i grupy, które chciałyby nawiązać bliższą współpracę z radnymi i wspólnie z nimi zmieniać okolicę, w której mieszkają.– mówi Grzegorz Wójkowski Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator działania Dostępni radni w akcji Masz Głos, Masz Wybór.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.