Start | Wiadomości | Nadesłane z kraju | Polska. Komisarz UE ds. zatrudnienia w Krakowie

Polska. Komisarz UE ds. zatrudnienia w Krakowie

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Marianne Thyssen – Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników będzie gościem specjalnym III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Już 23 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie komisarz spotka się z polskimi przedsiębiorcami, by porozmawiać o delegowaniu pracowników do państw członkowskich UE.

Marianne Thyssen karierę w unijnych organach rozpoczęła w 1991 r. jako europoseł. Funkcję tę pełniła przez pięć kolejnych kadencji Parlamentu Europejskiego. W latach 2008 – 2010 piastowała stanowisko przewodniczącej partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie. Swoją obecną rolę w Komisji Europejskiej, Komisarza UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Umiejętności, sprawuje od listopada 2014 roku.

Komisarz w swoim wystąpieniu programowym w trakcie pierwszego dnia III EKMP przedstawi kierunki polityki UE w obszarach, które mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki i tysięcy polskich firm usługowych z branży transportowej, budowlanej i innych. Należą do nich m.in. pojawiające się w Brukseli pytania o możliwość rewizji dyrektywy podstawowej dotyczącej delegowania pracowników, na co naciskają związki zawodowe i europejscy socjaliści. Szalenie istotne jest również dla Polski stanowisko Komisji w zakresie objęcia przez Niemcy kierowców realizujących transport międzynarodowy obowiązkami mającymi dotychczas zastosowanie tylko dla pracowników delegowanych.

– Nastroje pogrążonej w skutkach kryzysu Europy nie sprzyjają mobilności pracy i usług, wbrew oczywistym pożytkom płynącym z tego tytułu dla gospodarki europejskiej. Wizyta pani komisarz Marianne Thyssen w Krakowie może przyczynić się do uzyskania odpowiedzi na pytania nurtujące tysiące polskich firm usługowych, również z branży transportowej, którym grozi bankructwo w następstwie objęcia ich przepisami niemieckiej płacy minimalnej  – mówi dr Marek Benio, ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa pracy, z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie konflikt fundamentalnych wartości Unii Europejskiej – swobody świadczenia usług oraz ochrony praw pracowniczych. Celem, który postawili sobie organizatorzy jest znalezienie odpowiedzi, jak przekształcić te skonfliktowane ze sobą wartości w komplementarne.

Poza Marianne Thyssen w gronie prelegentów III EKMP znajdą się przedstawiciele polskiego rządu, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Głównego Inspektoratu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej dra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Partnerem merytorycznym Kongresu są między innymi Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.