Start | Wiadomości | Rzeszów. Namawiał do zabójstwa prezydenta

Rzeszów. Namawiał do zabójstwa prezydenta

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
image Fot. archiwum

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili, kim jest mężczyzna, który w Internecie nawoływał do zabójstwa Prezydenta RP. Zatrzymany propagował w sieci faszystowskie symbole oraz nawoływał do nienawiści.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili, kim jest mężczyzna, który w Internecie nawoływał do zabójstwa Prezydenta RP. Zatrzymany propagował w sieci faszystowskie symbole oraz nawoływał do nienawiści. 

 

Policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w sieci, jesienią ubiegłego roku pod artykułem na jednym z regionalnych portali ujawnili podejrzany wpis. Internauta w komentarzu o treści rasistowskiej zamieścił też graficzny znak swastyki. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic m.in. wyznaniowych, policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie zabezpieczyli te materiały.

 

Jednocześnie podjęli działania, by ustalić tożsamość  tego internauty. Okazało się, że miał konta na wielu portalach internetowych. Korzystając z tego samego nicku logował się na różnych forach, był „nocnym markiem”, gdyż najbardziej aktywny stawał się po północy. Jego wpisy dotyczyły różnych sfer życia, a komentarze zwykle były krytyczne i dość radykalne. Forumowicz nie chciał zostać zidentyfikowany.  Próbował ukryć numer IP swojego komputera korzystając z narzędzi anonimizujących go w Internecie poprzez zagraniczne serwery.

 

Policjanci z nowo powstałego Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie tropili wszelkie ślady, jakie internauta zostawił w sieci. Analizowali historię logowania, jego aktywność na różnych portalach i forach. Śledząc każdy ruch tego użytkownika natrafili na wpis, który wysłał z komputera o numerze IP polskiego operatora. To pomogło ustalić jego tożsamość. Okazał się nim 48-letni mieszkaniec Rzeszowa, nigdzie nie pracujący.

 

Materiały w tej sprawie przekazano do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów, która wszczęła w tej sprawie postępowanie.

 

Na dzień przed wizytą prezydenta Komorowskiego na Podkarpaciu, na jednym z lokalnych portali pojawił się wpis nawołujący do zabicia głowy państwa. Autorem była prawdopodobnie ta sama osoba, która wcześniej zamieszczała rasistowskie wpisy.

 

Wtedy zdecydowano o zatrzymaniu tego człowieka. Mężczyzna był zaskoczony wizytą funkcjonariuszy. Początkowo zaprzeczał, aby miał związek z ta sprawą, tłumaczył, że ktoś korzysta z jego konta użytkownika. Twierdził wręcz, że nic nie wiedział o prezydenckiej wizycie. Jednakże już wstępne oględziny jego komputera zaprzeczyły tej wersji.

 

Podczas przeszukania w mieszkaniu rzeszowianina zabezpieczono 3 komputery i blisko 3 tysiące płyt CD i DVD. Mężczyzna usłyszał zarzuty publicznego propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych, poza tym nawoływania do zabójstwa Prezydenta RP oraz jego znieważenia. Przyznał się i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.