Start | Wiadomości | Region - zobacz więcej | Podkarpackie. Młodzi, kulinarni odkrywcy

Podkarpackie. Młodzi, kulinarni odkrywcy

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Po raz drugi w tym roku szkolnym podkarpackie szkoły mają szanse powalczyć o lepsze warunki do nauki dla swoich uczniów! Aż do 17 marca placówki mogą wziąć udział w wyzwaniach zespołowych programu Tesco dla Szkół – „Kulinarni Odkrywcy” i wygrać nagrody pieniężne o wartości do 9 000 zł.

 

Program Tesco dla Szkół od 12 lat wspiera polskie szkoły doposażając je w nowoczesny sprzęt multimedialny. W tym roku szkolnym - pod hasłem „Kulinarni Odkrywcy” - zachęca najmłodszych do praktycznego zainteresowania się zdrowym żywieniem. Badanie zrealizowane dla Tesco dla Szkół przez Instytut Badawczy MillwardBrown wykazały, że dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, by nasycić głód. Efekt to coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce. „Sposobem na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane samodzielnie nie tylko lepiej smakuje, ale przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo, dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci uczą się, co jest zdrowe” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.

Jak przekonać najmłodszych do nauki gotowania? Najlepiej poprzez zabawę!

 

Zadanie i nagroda

Przed szkołami stoją do wyboru trzy proste zadania, które mogą wykonać w dowolnej kombinacji (jedno, dwa, lub wszystkie). Zadania są tak skonstruowane, by nauczyciele mogą wpleść je w zajęcia lekcyjne.  Są to: stworzenie gazetki szkolnej o tematyce kulinarnej, napisanie moskalika (forma humorystycznego wiersza wymyślona przez Wisławę Szymborską) oraz zrobienie kulinarnej lekcji. Zadania powinny zostać wykonane przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela – od dwóch do 30 osób.

Każde z tych zadań jest szansą na otrzymanie nagrody pieniężnej do 3 000 zł w formie bonów, które szkoła może wydać na dowolny cel. Łączna pula nagród to aż 18 tysięcy złotych.


Jak można wziąć udział?

Od 9 do 17 marca nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe na stronie konkursu www.tescodlaszkol.pl, na której już teraz mogą założyć konto swojego zespołu. Znajdą tam również wiele dodatkowych materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z uczniami. Szczegółowe informacje o zadaniach oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.tescodlaszkol.pl.

 

Dołączyć do zwycięzców

W pierwszym semestrze szkolnym 2014/2015 w programie Tesco dla Szkół – „Kulinarni Odkrywcy” wzięło udział 21 zespołów z województwa podkarpackiego. „Konkurs uczył, że gotowanie może być ciekawą zabawą, w którą mogą  się włączyć nawet najmłodsze dzieci. Był doskonałą okazją do budowania więzi i dobrych relacji między uczniami, klasami i całą społecznością szkolną. Rozbudził w najmłodszych kulinarną pasję. Rywalizacja i konieczność wypełniania misji w celu zdobycia lepszej lokaty kształciła w dzieciach poczucie obowiązku i poszerzała ich wiedzę. Konkurs przyczynił się do ogromnej identyfikacji i scalenia działań całej szkolnej społeczności.” – mówi Anna Konefał, opiekun zespołu z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli, który zdobył dzięki swojej pracy konkursowej cenne nagrody. Teraz kolejne podkarpackie szkoły, które chcą połączyć naukę zdrowego żywienia z szansą na wsparcie finansowe dla placówki, mogą pójść w ich ślady.

 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.