By / 30 września 2019

Asseco Resovia duma polskiej siatkówki

Jeszcze do 2006 CWKS Resovia, a obecnie klub siatkarski Asseco Resovia to dziś siedmiokrotny mistrz Polski. Klub, który trzykrotnie zdobywał…

Jeszcze do 2006 CWKS Resovia, a obecnie klub siatkarski Asseco Resovia to dziś siedmiokrotny mistrz Polski. Klub, który trzykrotnie zdobywał Puchar Polski, a także Superpuchar Polski. Asseco Resovia to jeden z najbardziej utytułowanych klubów siatkarskich, które ukształtowały historię polskiej piłki siatkowej. Jaka jednak była historia samego klubu?

Niepozorne początki i wybuch sukcesu

Sekcja siatkarska w Rzeszowie powstała w 1937 roku, lecz momentem przełomowym dla jej rozwoju był dopiero rok 1955. Wtedy też przypadała rocznica 50-lecia historii klubu, czego uczczeniem było rozpoczęcie budowy hali ROSiR-u. Hali, która już niedługo miała zostać niemym świadkiem jednych z największych sukcesów klubowej piłki siatkowej w kraju.

Pierwszym krokiem ku wielkiej dominacji był rok 1969, gdy siatkarze, grając już w nowej hali, awansowali po raz pierwszy do 1 ligi. Był to jednak dopiero początek sukcesów, ponieważ lata 70 to okres, gdy Asseco Resovia była w niekwestionowanej czołówce.

Pod wodzą trenerów Jana Strzelczyka oraz Władysława Pałaszewskiego klub zdobył w latach 1971-72 oraz 1974-75 4 złote medale za pierwsze miejsce w lidze. A w pozostałych latach brąz (1970), oraz srebrny (1973).

Ogromne sukcesy nie miały miejsca tylko na własnym terenie. Również arena międzynarodowa mogła przekonać się o sile polskiego zespołu. W 1973 roku zespół wywalczył II miejsce w Pucharze Europy, a w 1974 roku III miejsce w Pucharze Zdobywców Pucharów. Zdecydowanie największym sukcesem tej drużyny było jednak klubowe wicemistrzostwo świata w 1975 roku.

Pierwszą szóstką tamtego zespołu byli z pewnością Bronisław Bebel, Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Jan Such, Alojzy Świderek oraz Wiesław Radomski. Gracze tacy jak Bebel, czy też Karbarz, Gościniak i Such byli najważniejszymi postaciami reprezentacji Polski, oraz kadry olimpijskiej. Warto tu zauważyć, że ci sami gracze w Rzeszowie często siadali na ławce, co tylko pokazuje, jak mocną wtedy Rzeszów miał drużynę.

Regres zespołu i powrót do I ligi

Kolejne ponad 20 lat dla klubu z Rzeszowa nie należy do najszczęśliwszych i dobrze zapamiętanych. W wyniku wielu trudności i niepowodzeń klub spadł do II ligi siatkarskiej, gdzie pozostał aż do roku 2004. Nie oznacza to jednak, że do dziś Asseco Resovia pozostaje bez sukcesów. Nic podobnego, ponieważ już cztery lata po powrocie, siatkarze z Rzeszowa zajęli drugie miejsce w lidze, cały czas pozostając w ścisłej czołówce ligowych zespołów, czego udowodnieniem niech będzie, chociażby trzykrotne zdobycie mistrzostwa kraju w latach 2012, 2013, 2015.

Nie mniejsze sukcesy siatkarze odnosili w ostatnich latach w rozgrywkach międzynarodowych. Sezon 2009/2010 to debiut w Lidze Mistrzów, gdzie zespół dotarł do 1/6 finałów. Kolejny sezon to półfinał Pucharu CEV, a już rok później to wicemistrzostwo Pucharu CEV.

Niestety dla kibiców ta mocna seria wkrótce uległa zakończeniu i w 2016 klub przerwał swoją kilkuletnią medalową passę, nie odnosząc żadnego znaczącego sukcesu. W kolejnych latach Asseco Resovia również nie odnosiła zbyt poważnych sukcesów. Jednak wspomnieć ten zespół należy w kontekście organizatora kilku bardzo ważnych imprez rangi światowej. Przede wszystkim Resovia zorganizowała turniej finałowy Ligi Mistrzów w sezonie 2015/2016.

Podsumowanie

Pomimo obecnego spadku formy rzeszowian, Asseco Resovia to klub, który na zawsze zapisał się w historii polskiej siatkówki. Znakomici trenerzy, światowej klasy siatkarze i przede wszystkim ogromna pasja do tego sportu cyklicznie przynoszą niezwykłe sukcesy. Warto jest chwile zaczekać, ponieważ historia pokazuje, że już wkrótce czekać nas będzie kolejna dominacja zespołu z Hali Podpromie.

źródło: wikipedia


Comments are closed for this post.