By / 2 lipca 2021

Ciekawostki o Rzeszowie: część druga

Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, oto druga część artykułu na temat atrakcji w Rzeszowie. Jeżeli ona nie przekona Cię…

Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, oto druga część artykułu na temat atrakcji w Rzeszowie. Jeżeli ona nie przekona Cię do odwiedzenia tego miasta, to może oznaczać chyba tylko to, że już sam je znasz na wylot. W tej części skupimy się bardziej stricte na lokalnych miejscach, w których można interesująco spędzić czas, niż na historii, ale oczywiście jedno jest nierozerwalnie połączone z drugim. W każdym razie bez zbędnego przedłużania, ruszajmy dalej!

Ratusz

Być w Rzeszowie i nie zwiedzić lokalnego Ratusza to nie przymierzając tak jak odwiedzić Rzym i nie zobaczyć papieża. Jak wspominałem w pierwszej części, wybudował go Mikołaj Spytek Ligęza – właściciel miasta na przełomie XVI i XVII wieku. Na jego wieży wisiał dzwon, który ustalał rytm życia miejscowości, dzwoniąc na rozpoczęcie handlu rano i kończąc go w godzinach popołudniowych. W gmachu budynku obradowała rada miejska, mieściły się w nim również kramy rzemieślnicze i areszt. Co trzy godziny spacerując w pobliżu Ratusza możesz usłyszeć wybrzmiewający z wieży hejnał autorstwa Tomasza Stańki.

Park Papieski

Gdy poczujesz się trochę zmęczony zwiedzaniem, lub najdzie Cię ochota na nieco rekreacji, idealnym pomysłem będzie odwiedzenie Parku Papieskiego, nazwanego tak w celu upamiętnienia zgromadzenia w tym miejscu katolickich wiernych w trakcie wizyty papieża Jana Pawła II w 1991 roku. Park zachwyca swoją urodą, zapewnia cień drzew, ławki i alejki do spacerowania. Ciekawostką jest, że na terenie obecnie zajmowanym przez Park, w 1944 roku awaryjnie lądował amerykański samolot B-24 Liberator. Na szczęście przeżyła cała załoga, w skład której wchodziło 10 osób.

Muzeum Dobranocek

Podróż do krainy dzieciństwa, czyli dla wielu najszczęśliwszego i najbardziej beztroskiego okresu życia, jest zawsze rzeczą cenioną. A właśnie to umożliwia w mojej opinii jedna z ciekawszych atrakcji Rzeszowa – Muzeum Dobranocek. Znajdziesz tu gadżety, animacje i fantastyczną kolekcję lalek kukiełkowych związane z najznamienitszymi postaciami z wieczorynek z czasów PRL-u, takich jak Jacek i Agatka, Reksio, Bolek i Lolek czy też Pingwin Pik-Pok. A mówili, że wehikuł czasu nie istnieje…

Szajna Galeria

Jedną z najwybitniejszych postaci urodzonych w Rzeszowie jest światowej sławy reżyser, scenograf i malarz – Józef Szajny. To właśnie w Rzeszowie znajduje się jedyna na całym świecie stała wystawa prac tego artysty, na której możesz prześledzić drogę jego twórczości w całym przedziale życia, podziwiać monumentalne obrazy, kompozycje i elementy scenograficzne, a także odnotować piętno pobytu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, które niewątpliwie odcisnęło się na sztuce Szajny.

Street Art

Jeżeli od tradycyjnej sztuki i architektury wolisz tę nowoczesną, nie martw się! Rzeszów ma też coś specjalnie dla Ciebie. Zamiast, a może obok standardowego zwiedzania starówki możesz podziwiać lokalne murale, rozlane po całym mieście. Liczba rzeszowskich malowideł ulicznych z roku na rok się powiększa. Możesz na nich zobaczyć takie postacie jak Irena Sendlerowa, Tadeusz Nalepa, Józef Szajna czy Gary Cooper. Do najwybitniejszych malarzy street art-owych, których prace możemy podziwiać w Rzeszowie należy Arkadiusz Andrejkow, a najpiękniejsze naszym zdaniem uliczne malowidła znajdziesz na miejskich bulwarach.

Podsumowanie

Choć zazwyczaj wszystko co dobre kiedyś się kończy, to tutaj mamy akurat wyjątek potwierdzający regułę. Bo Rzeszów ma naprawdę nieskończoną liczbę wartych odwiedzenia punktów, i choćbymśmy napisali dziesięć kolejnych takich artykułów to nie zdołałbyliśmy wszystkich opisać. Miasto oferuje atrakcje dla wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. Tobie, czytelniku, dziękuję, że dotrwałeś do końca i życzę samodzielnej eksploracji stolicy Podkarpacia.


Comments are closed for this post.