By / 10 maja 2021

Ciekawostki o Rzeszowie: część pierwsza

Jeżeli lubisz zwiedzać, masz głowę otwartą na poznawanie nowych, ciekawych miejsc i szukasz inspiracji na kolejny cel wycieczki, to świetnym…

Jeżeli lubisz zwiedzać, masz głowę otwartą na poznawanie nowych, ciekawych miejsc i szukasz inspiracji na kolejny cel wycieczki, to świetnym pomysłem na niezapomnianą wyprawę jest Rzeszów. Położona w południowo-wschodniej Polsce stolica województwa podkarpackiego skrywa mnóstwo atrakcji i ciekawostek, które chciałbym Ci przedstawić w tym artykule.

Historia

Najpierw trochę o korzeniach. Rzeszów został założony jako prywatne miasto szlacheckie i uzyskał prawa miejskie w 1354 roku. Nazwa pochodzi od słowiańskich imion Rzesz i Rzech. Najbardziej dynamiczny rozwój tej miejscowości przypada na przełom XVI i XVII wieku, kiedy Mikołaj Spytek Ligęza, właściciel miasta, wybudował zamek, ratusz, opactwo Bernardynów oraz synagogę staromiejską.

Dziedzictwo rzeszowskich Żydów

Przed wojną ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła aż 41% całej populacji Rzeszowa. Miasto nazywano nawet Mojżeszowem. Nic dziwnego zatem, że mniejszość ta zostawiła tu kawał historii. Wspomniana wcześniej synagoga staromiejska stanowi najstarszy żydowski budynek w Polsce. By obejrzeć ją, mural Freda Zinnemanna, zabytkową kamienicę nazywaną Luftmaszyną i wiele innych koniecznie musisz udać się na spacer trasą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”, dostępną w spacerowniku w lokalnym Centrum Informacji Turystycznej.

Zamek Lubomirskich

Forteca magnackiej rodziny Lubomirskich przeznaczona do odpierania tatarskich najazdów to kolejny interesujący punkt na mapie rzeszowskich zabytków. Zamek jest otoczony potężnymi murami z kamienia i 5-metrowymi bastionami w narożnikach. Niestety, w czasach II wojny światowej i PRL-u był używany jako miejsce tortur, co upamiętnia stworzona przez IPN „Sala Pamięci”. Obecnie budowla służy jako budynek Sądu Okręgowego.

Legenda o klasztorze

Z zamkiem oraz urzędującą w nim swego czasu szlachecką rodziną wiąże się miejscowa legenda. Otóż Jerzy Ignacy Lubomirski miał założyć się, że uda mu się zastrzelić koguta z okna zamku. Niestety, w skutek nieszczęśliwego wypadku zamiast ptaka ugodził człowieka. W ramach pokuty magnat miał zbudować klasztor w Stalowej Woli.

Pałac letni Lubomirskich

To jednak jeszcze nie wszystkie ślady, jakie w Rzeszowie zostawiła rodzina Lubomirskich. Ogromne wrażenie robi położona niedaleko zamku letnia rezydencja szlacheckiego rodu. Letni Pałac Lubomirskich (dawniej Pałac Ogrodowy) został ufundowany przez Hieronima Lubomirskiego, na którego cześć na planie umieszczono literę „H”. Posiadłość ta służyła familii do letniego odpoczynku i arystokratycznych wszelakiej maści rozrywek. Wewnątrz mieści się dworski teatr, a na zewnątrz wybudowany przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego dla małżonki przepiękny barokowy ogród, zawierający zwierzyniec, oranżerię i altanę w stylu chińskim.

To jeszcze nie koniec

Myślę, że przedstawione przez nas fakty, miejsca i ciekawostki na temat Rzeszowa wystarczą z nawiązką, by przekonać się, że zwiedzanie tego miasta delikatnie mówiąc nie jest stratą czasu. Jednak to tylko część spośród wielu atrakcji, jakie zawiera w sobie stolica Podkarpacia. Dlatego mamy nadzieję, że zechcesz przeczytać drugą część tego artykułu, w której dalej zamierzamy pomagać Ci w eksploracji tej fascynującej miejscowości.


Comments are closed for this post.