Start | Wiadomości | Region - zobacz więcej | Podkarpackie. Bursztyn przewozony w skarpetkach...

Podkarpackie. Bursztyn przewozony w skarpetkach...

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font
Kolejni przemytnicy bursztynu wpadli podczas kontroli celnej na podkarpackiej granicy. Do tej pory bursztyn wykrywany był w bagażach, skrytkach samochodów, kołach jezdnych a nawet w lodówce. Tym razem celnicy znaleźli bursztyn w … skarpetach.

Nietypowo, bo w skarpetach, 33-letnia obywatelka Ukrainy próbowała przemycić do Polski nieoszlifowane kamienie bursztynu. Kobieta przekraczała polsko-ukraińską granicę przez przejście graniczne w Korczowej. W jej samochodzie funkcjonariusze Służby Celnej  znaleźli wypchane skarpety. Okazało się, że znajduje się w nich 13,5 kg bursztynu. Skarpety schowane były w bagażniku oraz bocznych ściankach samochodu marki KIA, którym podróżowała kobieta. Bursztyn miał najprawdopodobniej trafić do nielegalnej sprzedaży na pobliskim bazarze.

 

Noc wcześniej, tym razem na przejściu granicznym w Budomierzu, funkcjonariusze celni udaremnili przemyt 10 kg bursztynu. Niezgłoszony do kontroli celnej towar próbował przewieźć przez granicę 33-letni obywatel Ukrainy. Bursztyn ukryty był w fotelach samochodu osobowego marki Renault, którym podróżował mężczyzna. I tym razem zamiarem sprawcy była sprzedaż towaru na jednym z bazarów.

 

W obydwu przypadkach Służba Celna wszczęła postępowanie karne skarbowe a bursztyn trafił do magazynu celnego.

 

Nielegalny przywóz bursztynu do Polski naraża nie tylko na straty Skarb Państwa, ale także uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. Zatrzymany bursztyn ulegnie prawdopodobnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Ogłaszając sprzedaż bursztynu skonfiskowanego na granicy, Izba Celna w Przemyślu każdorazowo notuje duże zainteresowanie nabyciem tego cennego kruszcu. Podczas 2 sprzedaży organizowanych w 2014 r. sprzedanych zostało ponad 70 kg bursztynu a w roku poprzednim  blisko 98  kg.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.