Start | Wiadomości | Rzeszów i okolice - zobacz więcej | Rzeszów. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

Rzeszów. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

32 najlepszych uczniów z całej Polski w najbliższą środę 18 marca 2015 r. weźmie udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Olimpiadę po raz szósty organizuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Uczestnicy finału to uczniowie, którzy podczas II Etapu najlepiej poradzili sobie z testem składającym się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych. Nagrodą główną jest m.in. indeks WSPiA.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest już po raz szósty przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl i Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości. Olimpiada jest dofinansowywana przez Ministra Edukacji Narodowej, jako olimpiada interdyscyplinarna.

 

Do finału przeszło 32 uczniów z całej Polski, którzy otrzymali najwięcej punktów podczas zorganizowanego 14 stycznia 2015 r. II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Wzięło w nim udział 670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Na udzielenie odpowiedzi mieli 2 godziny.

 

Najlepiej z testem podczas II Etapu poradzili sobie uczniowie z województwa małopolskiego (17 uczniów). Z województwa podkarpackiego o zwycięstwo powalczą 3 osoby, a po dwie z dolnośląskiego i śląskiego. Pozostali uczestnicy zakwalifikowani do finału pochodzą z województwa pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

 

Finał VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbędzie się 18 marca 2015 r. w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. W czasie finału uczniowie o godzinie 10:00 zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru. Dziesięciu najlepszych przejdzie do części ustnej. Od godziny 13:00 odpowiadać będą przed Komisją Centralną. W jej skład wchodzą profesorowie z wszystkich dziedzin prawa. Zwycięzcę poznamy około godziny 15:30.

 

Nagrody dla finalistów i laureatów

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie daje uczniom szkół ponadgimnazjalnych możliwość zdobycia wiedzy, która przydaje się na egzaminie maturalnym. Ważne są też nagrody. Laureat I i II miejsca otrzymuje możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w rzeszowskiej WSPiA. Jednocześnie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych polskich uczelniach (m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie).

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przez pięć lat do I Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przystąpiło prawie 15 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku udział w Olimpiadzie zgłosiło ponad 3300 uczniów z ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw. Sześć lat temu do pierwszej edycji Olimpiady, zgłosiło się ponad 800 uczniów. W drugiej było to już ok. 2500 uczniów, a w kolejnych liczba zgłoszonych uczestników przekraczała 3000 młodych ludzi z całej Polski.

 

Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

 

Przygotowując się do Olimpiady uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.

 

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.