Start | Wiadomości | Rzeszów i okolice - zobacz więcej | Rzeszów. Łańcut. Wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie

Rzeszów. Łańcut. Wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie

Rozmiar czcionki: Decrease font Enlarge font

Kamil Witowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie zwyciężył w VI finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W nagrodę otrzymał możliwość bezpłatnego studiowania w WSPiA oraz zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych. W finale w środę 18 marca 2015 r. pokonał 31 najlepszych uczniów z całej Polski. Olimpiadę już po raz szósty zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji i Podkarpackie Kuratorium Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości.

 

Zwycięzca Olimpiady w czasie finału najlepiej poradził sobie z testem wielokrotnego wyboru oraz podczas części ustnej. W tym etapie dziesięciu najlepszych uczniów odpowiadało przed komisją złożoną z profesorów i doktorów WSPiA z wszystkich dziedzin prawa. Przewodniczył jej prof. Andrzej Witkowski.

 

Najlepszy w Polsce z wiedzy prawniczej okazał się Kamil Witowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Drugie miejsce zajął Aleksander Marzec z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Obydwaj w nagrodę otrzymali możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl, nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA, statuetkę złotej i srebrnej „Sowy” oraz nagrody książkowe.

 

Trzecie miejsce przypadło Witoldowi Żak z III LO w Gdyni, a czwarte Joannie Piskorz z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. V miejsce zajęła Agnieszka Myszor z I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. W nagrodę otrzymali możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mogą również podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na innych polskich uczelniach (m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie).

 

To mój ogromny sukces – mówił po wręczeniu nagród Kamil Witowski. – Czuję się bardzo usatysfakcjonowany. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie to olbrzymi zakres wiedzy, którą trzeba przyswoić. To również bardzo mocna konkurencja z całej Polski. Wszyscy są znakomicie przygotowani i walczą o zwycięstwo. Zostać laureatem pierwszego miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie to wielkie osiągnięcie. Jest to też podsumowanie ostatnich trzech lat nauki w liceum, tym bardziej że jest to mój trzeci start w tej Olimpiadzie. Przygotowania zajęły mi bardzo dużo czasu, ale warto było. Pamiętajmy, że do zwycięstwa potrzebna jest wiedza z zakresu m.in. prawa karnego, cywilnego, administracyjnego czy zagadnień dotyczących praw człowieka. Prawo to moja pasja, tą tematyką mocno się interesuję i chcę kontynuować naukę na studiach prawniczych. Bardzo ważne dla mnie jest też to, że mogę być spokojny o swoją przyszłość, bo mam pewny indeks WSPiA – mówi z radością Kamil Witowski.

 

Wszyscy uczestnicy finału znaleźli się w gronie najlepszych uczniów interesujących się prawem – powiedział podczas wręczenia nagród prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Jednak ścisła finałowa dziesiątka to najlepsi z najlepszych. Bardzo się cieszę, że zaczynacie swoją karierę naukową od takiego sukcesu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszej wiedzy i waszych wypowiedzi. W wielu przypadkach były to odpowiedzi na wysokim poziomie akademickim, którego wymaga się od studentów wyższych lat na kierunku „prawo”. Życzę Wam dalszych sukcesów takich jak np. tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Mam także nadzieję, że wśród Was są przyszli wybitni Polscy prawnicy – mówił do uczniów prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że pogratulować należą także nauczycielom, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie swoich uczniów do Olimpiady.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie zorganizowana została już po raz szósty przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl i Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości. Olimpiada jest dofinansowywana przez Ministra Edukacji Narodowej, jako olimpiada interdyscyplinarna.

 

  • email Prześlij znajomemu
  • print Wersja do druku
  • Plain text Czysty tekst
Get Adobe Flash player
Tagi
Dla tego artykułu nie określono tagów
Nasz Rzeszów © 2006-2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.